WD 10TB Purple Pro WD101PURP 101PURP 3.5" SATA3 Surveillance Hard Drive is discontinued.
The below option is the replacement/alternative model:

Western Digital WD Purple Pro 10TB 3.5" Surveillance HDD 7200RPM 256MB SATA3 265MB/s 550TBW 24x7 64 Cameras AV NVR DVR 2.5mil MTBF
(WD101PURP)
Specifications
| Cache | 256MB |
| Capacity | 10TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Product Family | WD Purple |
| RPM | 7200 |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Weight | 750g |
| Recording Technology | CMR |
| SKU | WD101PURP |
| Barcode # | 718037889368 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.170m |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Seagate 6TB SkyHawk Surveillance 3.5' HDD SATA 6Gb/s, 5400 RPM, 256MB Cache ST6000VX009
$379.00 $494.00
On
Sale
Sale





