- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC SmartConnect Mini DisplayPort Cable Ver 1.2 to HDMI with 4K Support cable allows for a connection between a computer enabled with a Mini DisplayPort output like Apple Mac, HP, Lenovo, Dell, Ultrabook and laptop to a display enabled with a HDMI input. The cable can support resolutions up to 4K @ 3 Hz (4 96 0æ 23 4 @ 3 Hz) along with multi channel audio*.
* Audio output for Apple Mac computers from a Mini Display Port is only supported by Apple Macs released after Mid 2 1 .
* 28 gauge (AWG) pure copper wire
* Support for both audio and video signals.
* Aluminium and Mylar shielding to help eliminate EMI and RFI
* Max Resolution: 4K @ 30Hz (4096 X 2304 @ 30Hz)
* (1) Mini DisplayPort Male to (1) HDMI Male
* Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.
* Retail Box Packaging.
* Warranty: Life Time
(MDP-HD4K-02-MM)
Specifications
| Compatible/Used for | MDP/HDMI |
| Product Type | MDP to HDMI Cable |
| Warranty | Lifetime |
| Colour | Black |
| Compatible | Mini DisplayPort |
| Connector Type | HDMI |
| Features | * Gold Plated connectors for best connectivity and minimum loses.* Retail Box Packaging. * Warranty: Life Time |
| Length | 2m |
| SKU | MDP-HD4K-02-MM |
| Barcode # | 9319298214527 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





