- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ATEN US3324 is a 2-port USB 3.1 Gen1 peripheral sharing device that allows users to share four USB devices between 2 different general computers by using USB 3.1 Gen 1 Type-B to Type-A cables._x000D_
_x000D_
The US3324 allows for a neat and tidy installation – The connecting cables are bundled to save the extra cost of purchasing USB cables. The additional USB 3.1 Gen 1 Type-B to Type-C cable included in the US3324 package, which can connect to the USB-C computers and allows for hybrid and flexible usage, is the most cost-effective solution for USB-C equipped laptops and tablet computers_x000D_
_x000D_
The US3324 is USB 3.1 Gen1 compliant, which can support data transfer rate up to 5Gbps and backwards compatible with USB 2.0 and USB1.1. It is perfect for high-bandwidth devices, such as USB docking stations or HD cameras._x000D_
_x000D_
In addition, the US3324 also features an external remote port selector that can simplify desktop layout, and select which computer needs to use the USB devices. With its compact and allin - one design, you can create a space saving, convenient and productive work environment._x000D_
_x000D_
_x000D__x000D_
(US3324-AT)
Specifications
| Compatible Size | |
| Product Type | USB 3.1 Gen1 Peripheral Sharing Switch |
| Warranty | 2 Years |
| Computer Connections | 2 |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
| Port Selection | Remote port selector |
| SKU | US3324-AT |
| Barcode # | 672792008689 |
| Brand | ATEN |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.230m |
Manufacturer Warranty: 1 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





