- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

BenQ SW240 - Full HD (1920x1200) ISP LED display - 99% Adobe RGB, 100% sRGB, 95% DCI-P3 - Contrast ratio: 1000:1 - Brightness: 250 cs/m2 - 1x DVI-DL, 1x HDMI(v1.4), 1x DP(v1.2) - Eye-Care Flicker-free - Wall Mountable (VESA: 100x100mm) - 12 Months Limited
(SW240)
Technical Details
| Model | SW240 |
|---|---|
| Platform | Professional |
| Classification | Consumer / Business / Industry Specific |
| Screen Size (Inches) | 24.1 |
| Max Resolution (H x V Pixels) | 1920 x 1200 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Back Lighting | LED |
| Panel Type | IPS |
| Brightness (cd/m2) | 250 |
| Contrast Ratio (Standard) | 1,000:1 |
| Contrast Ratio (Dynamic) | 20,000,000:1 |
| Viewing Angle (Horiz. Degrees) | 178 |
| Response Time | 5ms (GtoG) |
| Warranty | 3 Years |
| SKU | SW240 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 9.5000kg |
| Shipping Height | 0.240m |
| Shipping Length | 0.630m |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





