- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
- Corsair 5000D Airflow Tempered Glass Mid-Tower ATX Case
- Black
- Expansion Slots: 7 + 2 Vertical
- Drive Bays: 2x 3.5", 4x 2.5"
- Front I/O: 1x Power, 2x USB3.0, 1x USB 3.1 Type-C, 1x Combo Audio, 1x Reset
- Cooling Support: Rear: 1x 120mm, Top: 3x 120mm/ 2x 140mm, Front: 3x 120mm/ 2x 140mm, Side: 3x 120mm
- 2x CORSAIR AirGuide 120mm Included
- Max GPU Length: 420mm
- Max PSU Length: 225mm
- Max CPU Cooler Height: 170mm
(CC-9011210-WW)
Specifications
| Product Type | ATX |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 13.84kg |
| Case Dimensions | 520mm x 245mm x 520mm |
| Case Material | Steel, Tempered Glass, Plastic |
| Case Power Supply | ATX (not included) |
| Case Windowed | Tempered Glass |
| Color | Black |
| Compatible Corsair Liquid Coolers | H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i |
| Drive Bays 2.5" | 4 |
| Drive Bays 3.5" | 2 |
| Expansion Slots | 7+2 vertical |
| Form Factor | Mid-Tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 170mm |
| Maximum GPU Length | 420mm |
| Maximum PSU Length | 225mm |
| Radiator Compatibility | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| SKU | CC-9011210-WW |
| Barcode # | 840006627470 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 13.6000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.630m |
| Shipping Length | 0.600m |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





