- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Corsair iCUE 220T RGB Smart Tempered Glass Mid-Tower Case - White - 7x Expansion Slots - Drive Bays: 2x 2.5" & 2x 3.5" - Tempered Glass Side Panel - Case Materials: Steel - Fan Support: 1x Rear 120mm, 2x 140 or 120mm Top & 3x 120mm / 2x 140mm Front Fans - Included Fan(s): 3x CORSAIR SP120 RGB PRO Front Fans - iCUE Lighting Node CORE - High Airflow Layout - Solid Steel Construction - CC-9011174-WW - 2 Years Limited Warranty
The CORSAIR iCUE 220T RGB Airflow is a mid-tower ATX smart case with a steel grill front panel for incredibly high airflow. Create spectacular lighting with three included SP120 RGB PRO fans featuring eight individually addressable LEDs each, controlled via CORSAIR iCUE software and the included Lighting Node CORE. House your PC in durable solid steel, with a frameless tempered glass side panel to show off your components. Improve your system’s cooling with a high airflow layout, complete with a steel grill front panel for optimal air intake. Light up your PC with three included CORSAIR SP120 RGB PRO fans, each lined with eight individually addressable LEDs around the hub (24 total). The included Lighting Node CORE controls your RGB lighting, making for brilliant lighting effects right out of the box with CORSAIR iCUE software. The 220T RGB Airflow’s solid steel construction and front plate ensure sturdy and resilient durability along with a striking look. An edge-to-edge tempered glass side panel window showcases your PC’s components and RGB lighting. A full-length PSU cover hides your power supply and cables out of sight, making it easy to build a professional-looking system without excess clutter. MB: ATX, Mircro-ATX, Mini-ITX Cooling: Front: 3x 120mm, 2x 140mm (3x SP120 RGB PRO included) Top: 2x 120mm, 2x 140mm Rear: 1x 120mm Dimension 395mm x 210mm x 450mm/ 15.55' x 8.27' x 17.72'
(CC-9011174-WW)
Specifications
| Product Type | Case |
| Warranty | 2 Years |
| Weight | 6.5kg |
| Dimensions | 395 x 210 x 450 mm |
| Drive Bays | 2x 3.5in, 2x 2.5in |
| Form Factor | Mid-Tower |
| Power Supply | ATX (not included) |
| Radiator Compatibility | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| SKU | CC-9011174-WW |
| Barcode # | 840006609728 |
| Brand | CORSAIR |
| Shipping Weight | 7.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





