- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DMC-1002 Management Module for DMC-1000 Chassis System
This module provides SNMP-based and web-based management of all media converter and power supply modules installed in the DMC-1000 chassis. It features a 32-bit, high performance RISC microprocessor executing a real-time operating system. It provides a 10/100Mbps Fast Ethernet port for network connection, allowing you to configure and monitor the system through an SNMP management station or from a PC running an Internet browser. An RS-232 port is also provided to let you connect to a console (PC) to set configuration.
The management module periodically polls all converters and power supplies in the chassis to collect information regarding status and configuration settings. It also receives traps for events such as module hot-swaps and power failures as soon as they occur, as well as warning traps, upon which alarms may be sounded out to alert you.
(DMC-1002)
| Application/Usage | Network Management |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Product Type | Management Module |
| Manufacturer Part Number | DMC-1002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dlink.com.au |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc |
| Product Model | DMC-1002 |
| Product Name | DMC-1002 Management Module |
| Brand Name | D-Link |
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Interfaces/Ports Details | 1 x 10/100Base-TX LAN |
| 1 x Management | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| SKU | DMC-1002 |
| Barcode # | 790069241758 |
| Brand | D-LINK |
| Shipping Weight | 0.4400kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.004116000m3 |
12 Months Limited Warranty
Manufacturer Contact Info
1300 766 868
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





