- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
D-Link DWM-222W, 4G LTE AX300 Wi-Fi 6 USB Adapter
DWM-222W
Network - Routers
Features
Stay connected wherever you go with the DWM-222W 4G LTE AX300 Wi-Fi 6 USB Adapter. This compact and efficient device delivers fast and reliable mobile Internet, allowing you to connect multiple devices at the same time. It’s ideal for travel, remote work and study, or everyday use on the move
- Integrated SIM card slot
- 4G LTE with up to 150Mbps download
- Connect up to 8 wireless devices
- Supports LTE Bands: B1/ B3/ B7/ B28/ B40
- Supports UMTS Bands: B1/ B8
- USB 2.0 interface
- Compatible with Windows, MacOS and Linux
Technical Details
| Model | DWM-222W |
|---|---|
| WAN Type | 4G LTE |
| Router Grade | Home/Office |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 6 |
| Parental Controls | No |
| VPN | No |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
(DWM-222W)
Technical Details
| Model | DWM-222W |
|---|---|
| WAN Type | 4G LTE |
| Router Grade | Home/Office |
| Wi-Fi Protocol | Wi-Fi 6 |
| Parental Controls | No |
| VPN | No |
| Licence Required | No |
| VoIP | No |
| SKU | DWM-222W |
| Barcode # | 790069476990 |
| Brand | D-Link |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





