- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Jabra PRO 930
Jabra PRO930 Wireless DECT Headset for Softphone- Over Ear - Narrowband|Wideband - 120 m - Wireless to USB base - 8 hours talk time - DSP
A reliable, affordable, and simple professional wireless headset that doesn’t compromise on sound quality. Comes in both DECT and Bluetooth versions with several duo and mono variants for both deskphones and computers. Wireless headset series optimised for use with all leading deskphones and softphones. Some variants enable pairing with mobile devices, deskphones and softphones.
- Up to 120 meters / 350 feet hands-free communication for your softphone.
- Talk up to 8 hours with no battery life concerns.
Now everyone can experience wireless productivity and freedom
Why go wireless?
In short: real business benefits. But don’t take our word for it. Benchmark Portals completed a study of Brother International Technical Support moving to wireless, and concludes:
"Wireless headsets might be the highest ROI investment you can make:"
- Reduced talk-time: average talk-time went from 19.5 minutes to 14.4 minutes – a 26.2% saving
- Fewer transfers: in the study, transfers dropped by 62.7% – which in itself secures a ROI on the headsets of 1,353%
The study concludes:
“By moving from tethered headsets to wireless, this office equipment technical support centre experienced multiple benefits, which were shown both in terms of measurable financial savings and in terms of agent satisfaction. From the CFO to the frontline agent, everyone was a winner – especially the customers.

Wireless headset range
Bring your conversation to the coffee machine, colleague or private room. The Jabra PRO 900 DECT variants give you the wireless freedom to walk and talk at a range of up to 120 metres (or 100 metres for Bluetooth variants).
World-class sound
Lifelike conversations require great, ambient-noise reducing speakers and a noise-cancelling microphone that also avoids air shocks. With Jabra PRO 900, you can get both – and choose between a range of mono and duo variants.
Easy to use with all-day battery
Jabra PRO 900 is easy to set up and get started. Each headset comes with a pre-connected charging base so you can make calls straight away. With up to 12 hours of battery time, you’ll never have to worry about running out.

Jabra PRO930 Wireless USB/Softphone - Over Ear - Narrowband|Wideband - 120 m - Wireless to USB base - 8 hours talk time - DSP
(930-25-509-103)
| Maximum Battery Run Time | 8 Hour |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Microphone Design | Boom |
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Microphone Controls | Mute |
| Earpiece Controls | Call/Answer/End |
| Conference Call |
| Sound Mode | Mono |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Features | Digital Signal Processing |
| Adjustable Headband | |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 12000 cm |
| Noise Canceling | No |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Over-the-ear | |
| Earpiece Type | Monaural |
| Weight (Approximate) | 49.5 g |
| Colour | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Product Type | Headset |
| Manufacturer Part Number | 930-25-509-103 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com.au |
| Manufacturer | Jabra |
| Product Model | 930 |
| Product Name | PRO 930 Headset |
| Product Line | PRO |
| Product Series | 900 |
| Brand Name | Jabra |
| SKU | 930-25-509-103 |
| Barcode # | 5706991013658 |
| Brand | JABRA |
| Shipping Weight | 1.5000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.003542000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 12 Months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





