Don't pay: $25.00
$11.00
SAVE $14.00 (56%)
Stock Availability
🟢Live
Sold Out
Vermont VIC: ✓ In Stock
(Click & Collect Available)
(Click & Collect Available)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Mouse-in-a-Box™ USB
Comfort Meets Simplicity
The Mouse-in-a-Box™ USB provides reliable optical mouse performance for an attractive price and it´s completely plug and play so it works with your computer, right out of the box-guaranteed. PC and Mac compatible.
FEATURES
- Optical sensor for reliable mouse control without cleaning
- Scroll wheel to speed through long documents and web pages
- Comfortable, rounded shape for right- or left-handed users
- USB plug and play on both PCs and Macs
- Guaranteed dependability with extended 5-year warranty
COMPATIBILITY
- Chrome OS 44 and above
- macOS 10.9
- macOS X 10.10
- macOS X 10.11
- Vista
- Windows 7
- Windows 8
- Windows 10
- XP
SPECIFICATIONS
- UPC: 085896723585
- Compatibility: Chrome OS 44 and above, macOS 10.9, macOS X 10.10, macOS X 10.11, Vista, Windows 10, Windows 7, Windows 8, XP
- Connectivity: Wired
- Controls: Scrollwheel
- Sensor: Optical
(72358)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| System Requirements |
Operating Systems:
|
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 72358 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com.au |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | 72358 |
| Product Name | Mouse-in-a-Box 72358 Mouse |
| Product Line | Mouse·in·a·Box |
| Brand Name | Kensington |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 204.1 g |
| Height | 132.1 mm |
| Width | 200.7 mm |
| Depth | 76.2 mm |
| Product Color | Black |
| SKU | 72358 |
| Barcode # | 85896723585 |
| Brand | KENSINGTON |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
- Manufacturer Warranty
- 12 months Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





