Don't pay: $2,662.73
$1,828.00
SAVE $834.73 (31%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(20UW0044AU)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Year Onsite incl 1 Year Premier Support |
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Memory
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Infrared Camera | Yes |
General Information
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20UW0044AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20UW0044AU |
| Product Name | ThinkPad X12 Detachable Gen 1 20UW0044AU 2 in 1 Notebook |
| Product Line | ThinkPad X12 Detachable Gen 1 |
| Brand Name | Lenovo |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
Physical Characteristics
| Form Factor | Detachable |
| Height | 14.48 mm |
| Width | 283.2 mm |
| Depth | 217.7 mm |
| Weight without Dock (Approximate) | 760 g |
| Product Color | Black |
Processor
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1160G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| EPEAT Gold | |
| ErP Lot 3 | |
| EPEAT Silver | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 31.2 cm (12.3") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 20UW0044AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 0.7600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





