- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO L14 G2 I7-1165G7, 14.0" FHD, 512GB, 16GB, HD CAM, W10P/W11P
(20X100G4AU)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
Input Devices
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard Localization | English |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1 Year Onsite |
| Limited Warranty | 1 Year |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
Memory
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.38 kg |
| Height | 20.32 mm |
| Width | 331 mm |
| Depth | 235 mm |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| EPEAT Gold | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
Processor
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20X100G4AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20X100G4AU |
| Product Name | ThinkPad L14 Gen2 20X100G4AU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | L14 Gen2 |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 20X100G4AU |
| Barcode # | 196378988689 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.2000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





