- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
NVIDIA QUADRO K420 GPU PCIE (ACTIVE)
(00YL370)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Memory
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | K420 |
| Chipset Line | Quadro |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | 00YL370 |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | NVIDIA Quadro K420 Graphic Card |
| Brand Name | Lenovo |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 160 mm |
| Height | 68.6 mm |
| Width | 12.7 mm |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| DVI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of DVI-I Ports | 1 |
| Total Number of DVI Outputs | 1 |
| SKU | 00YL370 |
| Barcode # | 889488106639 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





