- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X 8GB Video Card
- LHR Version
- Graphics Processing: GeForce RTX 3060 Ti
- Core Clock: 1770 MHz
- CUDA Cores: 4864
- Memory Size: 8GB, GDDR6, Memory Bus: 256-Bit
- Card Bus: PCI-E 4.0 x 16
- Length: 278mm
- DirectX 12
- OpenGL 4.6
- Output: 3x DisplayPort 1.4a, 1x HDMI 2.1
- Recommended PSU: 600W or Higher
- RTX 3060Ti GAMING X 8G LHR
- 3 Years Limited Warranty
(RTX-3060-TI-GAMING-X-8G-L)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Memory
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 256 bit |
Power Description
| Power Supply Wattage | 600 W |
| Power Connector | 1x 8-pin |
| 1x 6-pin |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.01 kg |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 278 mm |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 51 mm |
| Width | 131 mm |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 3060 Ti |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| GPU Boost Clock | 1.77 GHz |
Technical Information
| API Supported | OpenGL 4.6 |
| DirectX 12 | |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| CUDA Cores | 4864 |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | RTX 3060 TI GAMING X 8G LHR |
| Manufacturer Website Address | http://au.msi.com |
| Manufacturer | MSI |
| Product Model | GeForce RTX 3060 Ti GAMING X 8G LHR |
| Product Name | GeForce RTX 3060 Ti GAMING X 8G LHR Graphic Card |
| Brand Name | MSI |
| SKU | RTX-3060-TI-GAMING-X-8G-L |
| Barcode # | 824142259276 |
| Brand | MSI |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





