- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ThinkStation Nvidia Quadro RTX4000 8GB GDDR6 Graphics Card The ThinkStation Nvidia Quadro RTX4000 8GB GDDR6 Graphics Card combines the NVIDIA Turing GPU architecture with the latest memory and display technologies, to deliver the best performance and features in a single-slot PCI-e form factor. Enjoy greater fluidity with photorealistic rendering, experience faster performance with AI-enabled applications and create detailed, lifelike VR experiences more cost-effectively and across a broader range of workstation chassis configurations. Features & Benefits 2304 NVIDIA CUDA Cores, 288 NVIDIA Tensor Cores, 36 NVIDIA RT Cores 8GB GDDR6 memory, up to 416GB/s memory bandwidth 43T RTX-OPS Max. Power Consumption: 160W 3x DisplayPort 1.4 1x VirtualLink.
(4X60Z97113)
| Platform Supported | PC |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Host Interface | PCI Express |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | RTX 4000 |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Series | RTX |
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Part Number | 4X60Z97113 |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | Quadro RTX 4000 Graphic Card |
| Brand Name | Lenovo |
| Weight (Approximate) | 550 g |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 339 mm |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Height | 111.2 mm |
| Slot Space Required | Single |
| SKU | 4X60Z97113 |
| Barcode # | 195042729979 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





