- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ThinkStatoin Nvidia Quadro P400 Graphics Card with LP Bracket ThinkStation Nvidia Quadro P400 Graphics card with LP bracket comes with Low-Profile Bracket, compatible with ThinkStation Slim Form Factor Machines. It is powered by Nvidia Pascal Grpahics Processing Unit(GPU) technology and 2GB of GDDR5 memory. It is targeted for professional CAD, DCC and visualization designers, engineers and users. The ThinkStation Nvidia Quadro P400 Graphics card with LP Bracket delivers amazing creative experience across a variety of professional 3D applications.
(4X60N86656)
Miscellaneous
| Platform Supported | PC |
Memory
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 3 |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | P400 |
| Chipset Line | Quadro |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 144.8 mm |
| Height | 68.6 mm |
| Card Height | Low-profile |
General Information
| Product Type | Graphic Card |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Name | NVIDIA P400 Graphic Card |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 4X60N86656 |
| Barcode # | 191376920556 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ASUS GeForce RTX 4080 TUF Gaming 16GB GDDR6X Video Card - TUF-RTX4080-16G-GAMING
$2,294.00 $2,459.00





