- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkBook 13s G2 ITL Laptop - Display: 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare 100% sRGB Dolby Vision - CPU: Intel Core i7-1165G7 (4C/8T, 2.8/4.7GHz, 12MB) - RAM: 16GB DDR4-3200 - Storage: 512GB NVMe M.2 SSD - Graphics: Intel Iris Xe - Network: 802.11ax 2x2 WiFi + Bluetooth 5.1 - Ports: 2x USB-A, 1x Thunderbolt 4/USB-C, 1x HDMI 1.4b, 1x 3.5mm Combo Jack - 720p Camera w/ Shutter, FingerPrint Reader, Backlit KB - Windows 10 Pro - 20V9000RAU
(20V9000RAU)
| Number of Cells | 4-cell |
| Finger Print Reader | Yes |
| Package Contents |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Additional Warranty Information | 1 Year Onsite |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1xTBT4 with full type-C (TBT4, USB3.2 Gen2, PD, DP1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20V9000RAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20V9000RAU |
| Product Name | ThinkBook 13s G2 ITL 20V9000RAU Notebook |
| Product Line | ThinkBook |
| Product Series | 13s G2 ITL |
| Brand Name | Lenovo |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Weight (Approximate) | 1.45 kg |
| Height | 15.50 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 299 mm |
| Product Color | Mineral Gray |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 33.8 cm (13.3") |
| Screen Mode | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 20V9000RAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





