Don't pay: $1,969.00
$1,297.00
SAVE $672.00 (34%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkBook 14 G2 ITL 14" FHD Laptop i7-1165G7 16GB 512GB Iris Xe W10P - Display: 14" FHD (1920 x 1080) - CPU: Intel Core i7-1165G7 - Memory: 8GB DDR4-3200 + 8GB SO-DIMM DDR4-3200 - Storage: 512GB NVMe PCIe 3.0 SSD - Graphics: Intel Iris Xe - Wireless: 11ax, 2x2 WiFi + Bluetooth 5.1 - I/O: 2x USB 3.2 Gen1, USB-C 3.2 Gen2, HDMI 1.4b, Thunderbolt 4, 3.5mm Combo Jack, Card Reader, RJ-45 - OS: Windows 10 Pro - Fingerprint Reader - 20VD001XAU
(20VD001XAU)
Battery Information
| Maximum Battery Run Time | 6 Hours |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
Technical Information
| Release Month | October |
| Release Year | 2020 |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1 Year Onsite |
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Star | Yes |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
Memory
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SoDIMM |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.40 kg |
| Height | 17.78 mm |
| Width | 323.1 mm |
| Depth | 217.9 mm |
| Product Color | Mineral Gray |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | one USB-C 3.2 Gen 2 (with the function of PD 3.0 and DP 1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
Processor
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20VD001XAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20VD001XAU |
| Product Name | ThinkBook 14 G2 ITL |
| Product Line | ThinkBook |
| Product Series | 14 G2 ITL |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 20VD001XAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.5600kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





