Don't pay: $2,099.00
$1,887.00
SAVE $212.00 (10%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(21C30068AU)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Input Devices
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard Localization | English |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Operating System
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Downgradable Operating System | Windows 10 Pro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.76 kg |
| Height | 19.93 mm |
| Width | 360.2 mm |
| Depth | 237 mm |
| Product Color | Thunder Black |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
Processor
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1255U |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
Memory
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21C30068AU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21C30068AU |
| Product Name | ThinkPad L15 Gen 3 21C30068AU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | L15 Gen 3 |
| Brand Name | Lenovo |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR 8.0 | |
| TCO | |
| ErP Lot 3 | |
| RoHS | |
| Energy Star | Yes |
| SKU | 21C30068AU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.500m |
| Shipping Length | 0.320m |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





