- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkPad P17 Gen 2 Mobile Workstation - Black - Display: 17.3" FHD 1920x1080 IPS Anti-glare - CPU: Intel Core i7-11800H - RAM: 16GB SO-DIMM DDR4-3200 - Storage: 1TB NVMe SSD - Graphics: NVIDIA T1200 (4GB GDDR6) - Cam: 720p+IR - Speakers - Mic: 2x Array - Network: WiFi6 + BT5.2 - I/O: 2x USB-C 4.0/Thunderbolt 4, 1x USB-C 3.2 Gen 2, 2x USB-A 3.2, 3.5mm Audio Combo, SD Card Reader, RJ-45 - Backlit KB - Fingerprint Reader - Windows 10 Pro - 20YU002AAU
(20YU002AAU)
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Release Month | June |
| Release Year | 2021 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Weight (Approximate) | 3.67 kg |
| Height | 32.45 mm |
| Width | 415.4 mm |
| Depth | 280.8 mm |
| Product Color | Black |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Manufacturer Part Number | 20YU002AAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20YU002AAU |
| Product Name | ThinkPad P17 Gen 2 20YU002AAU |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | P17 Gen 2 |
| Brand Name | Lenovo |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Near Field Communication | No |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| RoHS | |
| EPEAT Gold | |
| Energy Star | Yes |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-11800H |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 43.9 cm (17.3") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | T1200 |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 20YU002AAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 3.3700kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





