Don't pay: $2,229.00
$1,521.00
SAVE $708.00 (32%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Notebook - Villi Black - Display: 14" FHD 1920x1080 IPS Anti-glare - CPU: Intel Core i5-1135G7 - RAM: 16GB LPDDR4x-4266 - Storage: 512GB NVMe SSD - Graphics: Intel Iris Xe - Cam: 1080p+IR, Privacy Shutter - Speakers: 2W x2 - Mic: 2x Array - Network: WiFi6 + BT5.2 - I/O: 2x USB-C 4.0/Thunderbolt 4, 2x USB-A 3.2, HDMI, 3.5mm Audio Combo - Backlit KB - Fingerprint Reader - Windows 10 Pro - 20WM007BAU
(20WM007BAU)
Battery Information
| Number of Cells | 4-cell |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3 Year Onsite |
| Limited Warranty | 3 Year |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Software
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 20WM007BAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20WM007BAU |
| Product Name | ThinkPad T14s Gen 2 20WM007BAU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | T14s Gen 2 |
| Brand Name | Lenovo |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x Type-C (USB4.0, TBT4, DP1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
Memory
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.34 kg |
| Height | 16.81 mm |
| Width | 224.4 mm |
| Depth | 327.5 mm |
| Product Color | Villi Black |
Processor
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 20WM007BAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.2000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





