- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 Notebook - Display: 14" 4K WQUXGA 3840x2400 IPS HDR400 - CPU: Intel Core i7-1165G7 - RAM: 32GB Soldered LPDDR4-4266 - Storage: 1TB M.2 NVMe SSD - GPU: Intel Iris Xe - OS: Windows 10 Pro - Keyboard: Spill-Resistant, Backlit - Multimedia: Stereo Dolby Atmos speakers, 720p/IR Cam w/ shutter, 4 Array Mic - Network: Intel WiFi 6+BT5.2 - I/O: 2x USB-C 4.0 / Thunderbolt 4, 2x USB-A 3.2 Gen1, HDMI 2.0, 3.5mm Combo - 20XWS0AG00
(20XWS0AG00)
Battery Information
| Number of Cells | 4-cell |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English (US) |
Memory
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | SDRAM |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
General Information
| Product Type | Ultrabook |
| Manufacturer Part Number | 20XWS0AG00 |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 20XWS0AG00 |
| Product Name | ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XWS0AG00 Ultrabook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | X1 Carbon Gen 9 |
| Brand Name | Lenovo |
Software
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x Type-C (USB4.0, TBT4, DP1.4) |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.15 kg |
| Height | 14.90 mm |
| Width | 221.6 mm |
| Depth | 315 mm |
| Product Color | Black |
Processor
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 3840 x 2400 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| SKU | 20XWS0AG00 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.1000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





