Don't pay: $1,499.00
$1,179.00
SAVE $320.00 (21%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(7Y48A02WAU)
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer | No |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C246 |
Controllers
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | No |
Storage
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | No |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 250 W |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Type-A Ports | 4 |
| Remote Management Controller | Intel Active Management Technology (AMT) 12.0 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Security Features |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | CELP |
| CECP |
Operating System
| Operating System | No |
| Operating System Supported | Windows Server 2019 |
| SUSE Linux Enterprise Server 12 | |
| Red Hat Enterprise Linux 7.7 | |
| Red Hat Enterprise Linux 7.8 | |
| Red Hat Enterprise Linux 7.9 | |
| Red Hat Enterprise Linux 8.3 | |
| Red Hat Enterprise Linux 8.1 | |
| Windows Server | |
| Windows Server 2016 | |
| Red Hat Enterprise Linux 8.2 | |
| SuSE Linux Enterprise Server 15 | |
| Red Hat Enterprise Linux |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.20 kg |
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| Height | 376 mm |
| Width | 175 mm |
| Depth | 424 mm |
Memory
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | TruDDR4 |
| Number of Total Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Memory Clock Speed | 2.67 GHz |
I/O Expansions
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 3 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Hot Swappable Bays | No |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) Slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slots | 2 |
| PCI Express Details | Slot 1: PCIe 3.0 x16 full-height half-length (FHHL) Slot 2: PCIe 3.0 x1 full-height half-length (FHHL) Slot 3: PCIe 3.0 x4 (physical connector is x16) full-height half-length (FHHL) |
Processor
| Cache | 12 MB |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2246G |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
General Information
| Product Type | Server |
| Manufacturer Part Number | 7Y48A02WAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 7Y48A02WAU |
| Product Name | ThinkSystem ST50 7Y48A02WAU Server |
| Product Line | ThinkSystem |
| Product Series | ST50 |
| Brand Name | Lenovo |
| SKU | 7Y48A02WAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





