- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO V15 G2, I5-1135G7, 15.6" FHD, 256GB, 8GB, WIFI+BT, W11P
(82KB00TMAU)
Battery Information
| Maximum Battery Run Time | 5.50 Hours |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Built-in Devices
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam | Yes |
Input Devices
| Keyboard Backlight | No |
| Keyboard Localization | English |
Technical Information
| Release Month | October |
| Release Year | 2021 |
Warranty
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Operating System
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 39.6 cm (15.6") |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.70 kg |
| Height | 19.90 mm |
| Width | 359.2 mm |
| Depth | 235.8 mm |
| Product Color | Iron Grey |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| RoHS | |
| ErP Lot 3 | |
| Energy Star | Yes |
Processor
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 82KB00TMAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 82KB00TMAU |
| Product Name | V15 G2 ITL 82KB00TMAU |
| Product Series | V15 G2 ITL |
| Brand Name | Lenovo |
Memory
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| SKU | 82KB00TMAU |
| Barcode # | 196119433263 |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90
HP ProBook 4 G1i 16" WUXGA Laptop Intel Core i5-1334U 16GB 512GB W11 PRO BX3A9PT
$1,694.00 $2,000.90
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4E4PT
$2,937.00 $3,584.90





