- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
LENOVO ThinkPad X1 Nano G2 13" 2K Intel i5-1240P 16GB 512GB SSD WIN11 PRO Iris Xe Graphics WiFi6E Backlit Fingerprint 2xThunderbolt 3YR OS Wty 0.9kg
LENOVO ThinkPad X1 Nano G2 13" 2K Intel i5-1240P 16GB 512GB SSD WIN11 PRO Iris Xe Graphics WiFi6E Backlit Fingerprint 2xThunderbolt 3YR OS Wty 0.9kg
Technical Specification
Display 13" 2K (2160x1350) IPS 450nits Anti-glare, 100% sRGB, Low Power
Touchscreen None
Processor Intel® Core™ i5-1240P, 12C (4P + 8E) / 16T, P-core 1.7 / 4.4GHz, E-core 1.2 / 3.3GHz, 12MB
Memory 16GB Soldered LPDDR5-5200
Storage 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0
Memory Slots Memory soldered to systemboard, no slots, 8-channel
Card Reader None
Operating System Windows® 11 Pro, English
Graphics Integrated Intel® Iris® Xe Graphics
Audio Chip High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 codec
Standard Ports
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4)
Speakers Stereo speakers, 2W x2 woofers and 1W x2 tweeters, Dolby® Atmos®
Fingerprint Reader Touch Style, Match-on-Chip, on Palm Rest
Ethernet No Onboard Ethernet
WLAN + Bluetooth Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 11ax 2x2 + BT5.1
Battery Integrated 49.5Wh
Keyboard Backlit, English
Microphone 4x, Array
Power Adapter 65W USB-C® Slim (3-pin)
Dimensions (WxDxH) 293.3 x 208.1 x 14.8 mm
Weight 966.5 g
Base Warranty 3Y Onsite
Camera FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter, MIPI, Computer Vision
Case Color Deep Black, Paint
(21E8001AAU)
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Drive Type | SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Near Field Communication | No |
| Wimax | No |
| Weight (Approximate) | 966.5 g |
| Height | 14.80 mm |
| Width | 293.3 mm |
| Depth | 208.1 mm |
| Product Color | Black Paint |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1240P |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | No |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Screen Resolution | 2160 x 1350 |
| Screen Size | 33 cm (13") |
| Screen Mode | 2K |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 21E8001AAU |
| Manufacturer Website Address | http://www3.lenovo.com/au/en |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Model | 21E8001AAU |
| Product Name | ThinkPad X1 Nano Gen 2 21E8001AAU Notebook |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Series | X1 Nano Gen 2 |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| RoHS | |
| TCO Certified Generation 9 | |
| ErP Lot 3 | |
| EPEAT Gold | |
| Energy Star | Yes |
| SKU | 21E8001AAU |
| Brand | LENOVO |
| Shipping Weight | 1.2200kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 5-225U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M3PT
$2,598.00 $2,957.91
HP Elitebook 640 G10 I5 1335U 16GB DDR4 3200 256GB PCIE SSD 13.3 Inch FHD Screen
$1,976.00 $2,233.00
HP EliteBook 6 G1i 16" WUXGA Laptop Core Ultra 7-255U 16GB 512GB W11 PRO BQ4M5PT
$2,767.00 $3,012.90





