- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G Pro Gaming Mouse with HERO Sensor - 1ms Report Rate (1000 Hz) - Weight: 83G - 2 Side Buttons - 100 ~ 16000 DPI Range - USB data format: 16 bits/axis - USB Connection - Mechanical Button Tensioning System - LIGHTSYNC RGB - 910-005442 - 2 Years Limited Warranty
PRO (HERO) Gaming Mouse
(910-005442)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Gaming Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-005442 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Pro Gaming Mouse |
| Product Line | Pro |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 83 g |
| Height | 38.2 mm |
| Width | 62.2 mm |
| Depth | 116.6 mm |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Number of Total Buttons | 6 |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
| SKU | 910-005442 |
| Barcode # | 97855140487 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.174m |
| Shipping Cubic | 0.000835000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





