- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G Pro Wireless Gaming Mouse - 100 ~ 16000 DPI - Powerplay Compatible - 1.80M Cable - USB data format: 16 bits/axis - 1000Hz Polling Rate (1ms Report Rate) - Light Speed Wireless Technology - 5 Onboard Profiles - HERO Sensor - Weight: 80G - 910-005274 - 2 Years Limited Warranty
Logitech G PRO Wireless Gaming Mouse
(910-005274)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 8 |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 80 g |
| Height | 40 mm |
| Width | 63.5 mm |
| Depth | 125 mm |
General Information
| Product Type | Gaming Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-005274 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | Pro Wireless Gaming Mouse |
| Product Series | Pro |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 910-005274 |
| Barcode # | 97855137135 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.3600kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.001462000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





