- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G300S Optical Gaming Mouse - ambidextrous design - 9 Programmable buttons - on-the-fly DPI adjustments (up to 2500dpu) - 910-004347 - 2 Years limited hardware warranty
(910-004347)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Number of Total Buttons | 9 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 2500 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 109 g |
| Height | 40 mm |
| Width | 72 mm |
| Depth | 113 mm |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Gaming Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-004347 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G300S |
| Product Name | G300S Optical Gaming Mouse |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 910-004347 |
| Barcode # | 097855108852 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.194m |
| Shipping Cubic | 0.001358000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





