- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech G402 Hyperion Fury Gaming Mouse - Worlds Fastest Mouse - Fusion Hybrid Sensor - 8 Programmable Buttons - On-the-fly DPI Switching - 32-bit ARM Processor - 240-4000 DPI Range - 910-004070 - 2 Years Warranty
(910-004070)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 144 g |
| Height | 41 mm |
| Width | 72 mm |
| Depth | 136 mm |
General Information
| Product Type | Gaming Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-004070 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | G402 |
| Product Name | G402 Hyperion Fury Ultra-Fast FPS Gaming Mouse |
| Product Line | Hyperion Fury |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Features | Rubber Grip |
| Lightweight | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 2.13 m |
| Number of Programmable Buttons | 8 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| SKU | 910-004070 |
| Barcode # | 097855105677 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.2100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000950000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 2 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





