- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
![]() Instant media and Internet accessThe things you do most are right at your fingertips with one-touch controls for instant access to play/pause, volume, mute, and the Internet. |
![]() Comfortable, quiet typingYou’ll enjoy a comfortable and quiet typing experience thanks to the low-profile keys that barely make a sound and standard layout with number pad. |
![]() Easy to read keysThe bold, bright white characters make the keys easier to read—perfect for those with less-than-perfect vision. They’re less likely to wear off, too. |
High-definition optical mouseYou’ll enjoy smooth, responsive cursor control with high-definition optical tracking (1000 dpi). The sculpted, ambidextrous shape feels good in either hand. |
![]() Instant access to applicationsNo need to navigate to launch your e-mail or calculator, or put your computer to sleep—you’ve got instant access right from your keyboard. |
![]() Spill-resistant designLiquid drains out of the keyboard, so you don’t have to worry about ruining your investment with accidental spills.* |
![]() Thin profileThe keyboard has a thin profile that adds a sleek look to your desk while keeping your hands in a more comfortable, neutral position. |
![]() Durable keysThe keys can last up to up to 5 million keystrokes so you can keep typing long after many keyboards have called it quits . |
![]() Sturdy, adjustable tilt legsYou can extend the sturdy folding legs to increase the keyboard tilt by 8 degrees to address your personal ergonomic needs. Rubber feet prevent slipping. |
![]() Plug-and-play USB connectionSetup is simple—you just plug them into USB ports on your desktop, laptop, or netbook computer and start using it. Everything works right out of the box. |
Logitech MK200 Wired Keyboard & Mouse Combo - 1000dpi mouse - USB 2.0 connection - Instant acces to applications - Full-size thin profile Keyboard - Black - 920-002714 - 3 year limited hardware warranty
(920-002693)
| Limited Warranty | 3 Year |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Hot Keys | |
| Mute | |
| Volume Control | |
| Multimedia | |
| Play/Pause | |
| Internet Key | |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Spill Resistant | |
| Quiet Keys | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-002693 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK200 |
| Product Name | MK200 Desktop - Dove only |
| Brand Name | Logitech |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| SKU | 920-002693 |
| Barcode # | 097855069412 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.460m |
| Shipping Cubic | 0.005313000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.















