- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Advanced 2.4 GHz wirelessWork or play in more places. The wireless connection virtually eliminates delays, dropouts and interference and gives you a range of up to 10-meters range.* |
Compact mouseTake the mouse with you. This comfortable mouse fits easily into computer bags and pocket to travel with your computer. |
Extended battery lifeA 24-month keyboard and 12-month mouse battery life—plus on/off switches—means you can go for months without the hassle of changing batteries.* |
Eight shortcut keysInstant access to media controls—movies, music, Internet, e-mail, play/pause, volume and more—are one touch away. |
Full-size keyboardThe full-size keyboard with number pad, directional keys, and nine F-keys is comfortable, convenient and built to last. |
|
Logitech MK270r Wireless Keyboard and Mouse Combo - Reliable wireless combo with a tiny plug-and-forget nano receiver and compact mouse - Upgrade for MK270 Combo
(920-006314)
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-006314 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK270 |
| Product Name | MK270 Keyboard & Mouse |
| Brand Name | Logitech |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| SKU | 920-006314 |
| Barcode # | 5099206982086 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.520m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.002600000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Manufacturer Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





