Don't pay: $67.00
$57.00
SAVE $10.00 (15%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

SKU # AC47261 | Model # 920-009814 Logitech MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo - Keyboard Form Factor: Full-Sized - Mouse Shape: Contoured Ambidextrous - Battery: 2x AAA Batteries (Keyboard), 1x AA Battery (Mouse) - Battery Life: Up to 36 Months (Keyboard), Up to 18 Months (Mouse) - Connectivity: 2.4GHz Wireless via USB Receiver - Wireless Range: Up to 10m - SilentTouch Technology - Adjustable Keyboard Height - Spill-Resistant Design - 920-009814
(920-009814)
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Battery Size Supported | AAA |
| AA | |
| Battery Included | Yes |
Pointing Device
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK295 |
| Product Name | MK295 Silent Wireless Combo |
| Brand Name | Logitech |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Keyboard Height |
| On/Off Switch | |
| Spill Resistant | |
| Full-size Keyboard | |
| Quiet Keys | |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Wi-Fi |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | Chrome OS |
| Windows | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Operating System Compatibility | Windows 8 |
| Windows 7 | |
| Windows 10 |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Graphite |
| Pointing Device Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Height | 18 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 441 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 149 mm |
| Pointing Device Height | 39 mm |
| Pointing Device Width | 60 mm |
| Pointing Device Depth | 99 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 498 g |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 75.2 g |
| SKU | 920-009814 |
| Barcode # | 97855161000 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.510m |
| Shipping Length | 0.050m |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





