- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Comfortable, quiet typingYou’ll enjoy a comfortable and quiet typing experience thanks to the low-profile keys that barely make a sound and standard layout with full-size F-keys and number pad. |
![]() Spill-resistant design*Liquid drains out of the keyboard, so you don’t have to worry about ruining your investment with accidental spills. |
High-definition optical trackingYou’ll enjoy responsive and smooth cursor control with the high-definition optical tracking (1000 dpi). |
![]() Thin profileThe keyboard has a thin profile that adds a sleek look to your desk while keeping your hands in a more comfortable, neutral position. |
![]() Durable keysThe keys can last up to 10 million keystrokes** so you can keep typing long after many keyboards have called it quits. |
![]() Plug-and-play USB connectionsSetup is simple—you just plug your keyboard and mouse into USB ports on your desktop, laptop or netbook computer and start using them right out of the box. |
![]() Easy-to-read keysThe bold, bright white characters make the keys easier to read—perfect for those with less-than-perfect vision. They’re less likely to wear off, too. |
![]() Sturdy, adjustable tilt legsYou can extend the sturdy folding legs to increase the keyboard tilt by 8 degrees to address your personal ergonomic needs. |
Logitech reliabilityYou get the high quality and reliability that’s made Logitech the global leader for keyboards and mice at a price you can afford—plus a 3-year warranty. |
![]() Curved space barIt keeps your hands in a more natural position so you can type in greater comfort. |
Logitech MK120 Desktop Combo - Logitech Desktop K120 USB Keyboard - Sturdy, adjustable tilt legs - Curved space bar - Plug-and-play USB connection - Logitech Conqueror - 920-002586 - 12 months limited hardware warranty
(920-002586)
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Quiet Keys | |
| Slim | |
| Spill Resistant | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-002586 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK120 |
| Product Name | MK120 Keyboard and Mouse |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | Logitech |
| SKU | 920-002586 |
| Barcode # | 097855067036 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.7900kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.480m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.002600000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 3 Years Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Desktop Keyboard and Mouse Combo
By: Christine Brown on 20 March 2019Husband is very happy with The desktop keyboard and mouse combo and it was a fare prize and well worth the money. I would highly recommend deviceDeal to my family and friends
(5)














