Don't pay: $79.95
$70.00
SAVE $9.95 (12%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech MK470 Slim Wireless Keyboard and Mouse Combo - Graphite - Mouse Sensor technology: High Precision Optical Tracking - Sensor resolution: 1000 dpi - Number of buttons: 3 - Scroll wheel: Mechanical - Keyboard: Battery life: 36 months - Wireless technology: Logitech Nano Receiver - 920-009182 - 12 Months Limited Warranty
Slim Wireless Keyboard and Mouse Combo MK470 Black
(920-009182)
Battery Information
| Battery Size Supported | AAA |
| AA |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Graphite |
| Pointing Device Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Height | 373.50 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 143.90 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 21.30 mm |
| Pointing Device Height | 26.50 mm |
| Pointing Device Width | 59 mm |
| Pointing Device Depth | 107 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 558 g |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 100 g |
Miscellaneous
| Platform Supported | Windows |
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK470 |
| Product Name | MK470 Slim Wireless Combo |
| Brand Name | Logitech |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| SKU | 920-009182 |
| Barcode # | 97855152121 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.8800kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.455m |
| Shipping Cubic | 0.002730000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





