Don't pay: $74.00
$67.00
SAVE $7.00 (9%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
|
The perfect combination of great comfort, modern design, powerful features and extra-long battery life![]() ![]() Increase your productivityType on a full-size layout with 12 enhanced F-keys for media control. Skip a song, pause a video or mute audio instantly
Extra-long battery lifeEnjoy an awesome 3-year keyboard and 18-month mouse battery life, provided by our energy efficient engineering.*
* Keyboard battery life calculation based on an estimated two million keystrokes/year in an office environment. Mouse battery life may vary based on user and computing conditions.
Improved comfortThe generous palm rest, the contoured right-handed mouse and the adjustable keyboard height give you more comfort.
|
Logitech MK345 Wireless Keyboard & Mouse Combo - Extra Long Battery Life - 12 Enhanced F-keys for media control - Palm rest - Contoured right-handed mouse - 920-006491 - 12 months limited hardware warranty
(920-006491)
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AAA |
| AA | |
| Number of Batteries Supported | 3 |
Keyboard/Keypad
| Hot Keys | On/Off Switch |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 10 m |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 21.40 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 447.20 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 186.70 mm |
| Pointing Device Height | 38.40 mm |
| Pointing Device Width | 67.90 mm |
| Pointing Device Depth | 105.40 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 603 g |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 86.4 g |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-006491 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK345 |
| Product Name | Wireless Combo MK345 |
| Brand Name | Logitech |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| System Requirements |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 10 m |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| SKU | 920-006491 |
| Barcode # | 97855107886 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.9100kg |
| Shipping Width | 0.190m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.050m |
| Shipping Cubic | 0.002650000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 12 Months Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.











