Don't pay: $99.95
$84.00
SAVE $15.95 (16%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Logitech MK540 Advanced Wireless Keyboard and Mouse Combo - Keyboard: 36-month keyboard battery life (2 x AA batteries pre-installed), Advanced 2.4GHz wireless (10 meters), Tiny USB receiver with Logitech Unifying Technology - Mouse: 18-month mouse battery life (1 x AA battery pre-installed), Full-size and ambidextrous, Advanced optical tracking - 920-008682 - 12 Months Limited Warranty
MK540 ADVANCED Wireless Keyboard and Mouse Combo
(920-008682)
Battery Information
| Battery Size Supported | AA |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | Windows |
| Chrome OS | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
General Information
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Manufacturer Part Number | 920-008682 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK540 |
| Product Name | MK540 Keyboard & Mouse |
| Brand Name | Logitech |
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Height | 24 mm |
| Keyboard/Keypad Width | 457.30 mm |
| Keyboard/Keypad Depth | 193.50 mm |
| Pointing Device Height | 39.20 mm |
| Pointing Device Width | 61.80 mm |
| Pointing Device Depth | 111.50 mm |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 805 g |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 73.5 g |
| SKU | 920-008682 |
| Barcode # | 97855137302 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 1.1800kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.540m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002350000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





