- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

(910-005117)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 101 g |
| Height | 40 mm |
| Width | 64 mm |
| Depth | 103 mm |
| Product Color | Graphite |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 910-005117 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com/en-au |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | M585 |
| Product Name | M585 Multi-Device Multi-Tasking Mouse |
| Brand Name | Logitech |
Pointing Device
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 5 |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| SKU | 910-005117 |
| Barcode # | 097855066596 |
| Brand | LOGITECH |
| Shipping Weight | 0.1400kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002080000m3 |
- Manufacturer Warranty
- 1 Year Limited Warranty
- Manufacturer Contact Info
- http://www.logitech.com
1800 025 544
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





