- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

The NETGEAR® WAX202 WiFi 6 AX1800 Dual Band Wireless Access Point delivers high-performance WiFi for a home office, home-based business, or college student. Engineered with the latest WiFi 6 technology for performance, coverage, and security to connect all your devices and keep your home network separate from your work network.
This affordable Access Point is designed for an easy, trouble-free installation via built-in web browser with no registration required to setup and operate
(WAX202-100AUS)
Specifications
| Compatible/Used for | Small Office and Home Office (SOHO) deployments |
| LAN Ports | Four (4) 10/100/1000BASE-T Ethernet (RJ-45) port with Auto Uplink™ (Auto MDI-X) |
| Product Type | Dual Band Wireless Access Point |
| Warranty | 3 Years |
| Wifi Ghz/Mbps | 600Mbps (2.4GHz) 1200Mbps (5.0Ghz) |
| Dimensions | 170 x 63 x 242mm |
| Hardware Buttons | Default Reset |
| LEDs | 7 LEDs (Power, Internet, LAN1, LAN2, LAN3, 2.4G, 5G) |
| Maximum Number of Clients | 128 |
| Security | MAC Address filtering 3 SSIDs |
| Standards | IEEE 802.11ac IEEE 802.11n 2.0 IEEE 802.11g IEEE 802.11b IEEE 802.11a IEEE 802.11ax |
| Weight | 497g |
| SKU | WAX202-100AUS |
| Barcode # | 606449155358 |
| Brand | Netgear |
| Shipping Weight | 0.4970kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Hardware Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






