- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Samsung LC27R500FHEXXY 27" FHD VA FreeSync Curved Gaming Monitor - 26.9" VA FHD (1920 x 1080) 1800R Curved Display - Refresh Rate: 60Hz - Contrast Ratio: 3000:1 - Interface: 1x D-Sub, 1x HDMI - Game Mode, Eye Saver Mode - AMD Radeon FreeSync - 3-Sided Bezel-less Design - Flicker-Free Technology - 3 Years Limited Warranty
(LC27R500FHEXXY)
| Brand | Samsung |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | Under 5ms |
| Curved | Yes |
| Adaptive Sync Technology | FreeSync (AMD Adaptive Sync) |
| Stand Feature | Tilt Adjustable |
| Recommended For | Gaming |
| Recommended For | Multimedia |
| SKU | LC27R500FHEXXY |
| Barcode # | 8801643669935 |
| Brand | SAMSUNG |
| Shipping Weight | 6.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 3 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Asus XG32UCWG ROG Strix 32" 165Hz 0.03ms 4K TrueBlack Glossy OLED gaming monitor
$1,583.00 $1,599.00





