- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This USB-C™ to USB-B printer cable lets you connect your USB 2.0 peripheral devices, such as a portable printer or scanner, or an external drive to your USB Type-C™ laptop or tablet. The cable is also compatible with Thunderbolt™ 3 ports.
The non-standard 0.5-meter cable is great for close-range connections. It lets you set up in small offsite workspaces, or in a coffee shop or hotel room, so that you can install your equipment without excess cable getting in your way.
(USB2CB50CM)
| Connector(s) | |
| Connector A | USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) Male |
| Connector B | USB B (4 pin) Male |
| Hardware | |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid |
| Connector Plating | Nickel |
| Packaging Information | |
| Package Height | 10 mm [0.4 in] |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Shipping (Package) Weight | 28 g [1 oz] |
| Performance | |
| Type and Rate | USB 2.0 - 480 Mbit/s |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 0.5 m [1.6 ft] |
| Color | Black |
| Connector Style | Straight |
| Product Length | 0.5 m [1.6 ft] |
| Weight of Product | 22 g [0.8 oz] |
| Wire Gauge | 22/30 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | USB-C to USB-B cable |
| SKU | USB2CB50CM |
| Barcode # | 65030872997 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





