- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The BRACKET25SAT SATA hard drive mounting kit lets you install a 2.5in SATA hard drive (HDD) or solid state drive (SSD) into a 3.5in mounting bay -- enabling you to significantly increase the performance of your desktop by adding the speed of a 2.5in SSD.
For a hassle-free installation, the hard drive mounting kit includes the required SATA data and power cabling for your SATA drive. Plus, the bracket can support IDE drives when using our 2.5in to 3.5in IDE Hard Drive cable adapter (IDE4044).
The BRACKET25SAT features solid steel construction, and is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support
(BRACKET25SAT)
| Device Supported | Hard Disk Drive |
| Additional Information |
|
| Compatibility | 2.5in SATA Hard Drive in a 3.5in Drive Bay |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Weight (Approximate) | 110 g |
| Length | 9.9 cm |
| Height | 1 cm |
| Width | 9.9 cm |
| Product Material | Metal |
| Steel |
| Product Type | Drive Mount Kit |
| Manufacturer Part Number | BRACKET25SAT |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 40 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2.5in SATA Hard Drive to 3.5in Drive Bay Mounting Kit |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | BRACKET25SAT |
| Barcode # | 65030831093 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000120000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





