- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The GLCLHSMDST is a Cisco GLC-LH-SMD compatible fiber transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Cisco® brand switches and routers. It delivers dependable 1 GbE connectivity over fiber cable, for 1000BASE-LX/LH compliant networks, with a maximum distance of up to 10 km (6.2 mi).
Technical Specifications:
- Wavelength: 1310 nm
- Maximum Data Transfer Rate: 1.25 Gbps
- Type: Single Mode / Multi Mode Fiber
- Connection Type: LC Connector
- Maximum Transfer Distance: 10 km (6.2 mi) - SM / 1 km (0.6 mi) - MM
- MTBF: 200,000 hours
- Power Consumption: Less than 1 Watt
- Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes
This SFP fiber module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
StarTech.com SFPs
All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
(GLCLHSMDST)
| Compatibility |
Cisco Firepower Switches: |
| Application/Usage | Data Networking |
| Optical Network |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LX/LH Network |
| Connector Type | LC |
| Total Number of Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 17 g |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Hot-swappable | |
| Height | 7.6 mm |
| Width | 12.7 mm |
| Depth | 58.4 mm |
| Network Technology | 1000Base-LX/LH |
| Ethernet Technology | 1.25 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Multi-mode |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer Part Number | GLCLHSMDST |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Cisco GLC-LH-SMD Compatible SFP Transceiver Module - 1000BASE-LX/LH |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | GLCLHSMDST |
| Barcode # | 65030864268 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.110m |
| Shipping Cubic | 0.000550000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





