$4,158.00
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Industrial-grade 4K PTZ camera with enhanced AI capabilities, 31× optical zoom, adaptive IR LED night vision, and LiDAR technology for faster autofocus.


(UVC-AI-PTZ-Precision-B)
Overview
| Item | Specification |
|---|---|
| Dimensions (Without mount) | Ø241 × 349 mm (Ø9.5 × 13.7") |
| Dimensions (With mount) | 372 × 241 × 299 mm (14.7 × 9.5 × 11.8") |
| IR Night Vision | 100 m (328 ft) |
| Zoom Mode | 31x Optical |
| Lightning Zoom | Coming Soon |
| Face Recognition | ✓ |
| License Plate Recognition | ✓ |
| Smart Detections (People, Vehicles, Animals) | ✓ |
| Resolution | 4K |
| Field of View (Wide) | H: 59°, V: 34.1°, D: 67.1° |
| Field of View (Tele) | H: 1.98°, V: 1.12°, D: 2.27° |
| Pan-Tilt Range | Pan: 360° (Endless), Tilt: 120° |
| Weatherproofing | IP66 |
| Mounting | Wall, Pole mount, Desk stand (Included) |
| UniFi Application Suite | Protect — ✓ |
Performance
| Item | Specification |
|---|---|
| Networking Interface | GbE RJ45 port |
| Image Settings | Color, brightness, sharpness, contrast, white balance, exposure control, 2DNR, 3DNR, NR by motion, masking, text overlay |
| Max. Frame Rate | 30 FPS |
| Resolution | 8MP 3840 × 2160 (16:9) |
Optics
| Item | Specification |
|---|---|
| Sensor | 1/1.8" 8MP |
| Lens | F 6.91–214.64 mm; ƒ/1.36–ƒ/4.6 |
| Night Mode | Built-in IR LED illumination and IR cut filter |
Hardware
| Item | Specification |
|---|---|
| Max. Power Consumption | 51W |
| Supported Voltage Range | 42.5—57V DC |
| Power Method | PoE++ |
| Processor | Quad-core Arm® Cortex®-A53 based chip |
| Pole Mount Diameter | 2–4" (50–100 mm); 4.5–6" (115–150 mm) |
| Weight | Without mount: 5.5 kg (12.1 lb); Wall mount (Pendant): 2.6 kg (5.7 lb); Table stand: 200 g (7.1 oz); Pole mount: 300 g (10.6 oz) |
| Enclosure Material | Aluminum alloy, polycarbonate |
| Mount Material | Powder-coated aluminum alloy |
| Expansion Slot | MicroSD card |
| Button | (1) Factory-reset |
| Ambient Operating Temperature | -40 to 50°C (-40 to 122°F) |
| Ambient Operating Humidity | 0 to 90% noncondensing |
| NDAA Compliant | ✓ |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| SKU | UVC-AI-PTZ-Precision-B |
| Brand | UBIQUITI |
| Shipping Weight | 5.5000kg |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





