- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(97995)
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
Battery Information
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Height | 38.6 mm |
| Width | 98.8 mm |
| Depth | 62.2 mm |
| Product Color | Red |
Pointing Device
| Movement Detection | Blue Optical |
| Pointing Device Features | Comfort Grip |
| Contour | |
| Receiver Storage | |
| Ergonomic | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
General Information
| Product Type | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 97995 |
| Manufacturer Website Address | http://www.verbatim.com.au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Wireless Multi-trac LED Optical Mouse |
| Brand Name | Verbatim |
Miscellaneous
| Compatibility | Optical mouse also features a USB 2.0 interface and is compatible with Windows 8, 7, XP, 2000, Vista, Mac OS 10.4.X and higher. The single AA battery is included. More from the Manufacturer |
| Device Supported | Computer |
| Platform Supported | PC |
| Mac | |
| System Requirements |
Operating Systems: |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| SKU | 97995 |
| Barcode # | 23942979951 |
| Brand | VERBATIM |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.040m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.000240000m3 |
Manufacturer warranty: 12 months
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





