- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
ENTERPRISE,WD ULTRASTAR 1W10001,3.5 form factor,SATA, 1 TB, 64Cache, 5 yrs warranty
(1W10001)
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
Power Description
| Operating Power Consumption | 8.10 W |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Drive Performance
| Buffer | 128 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | 1W10001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | HUS722T1TALA604 |
| Product Name | 1TB Ultrastar DC HA200 SATA HDD |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Series | DC HA210 |
| Brand Name | HGST |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Miscellaneous
| Device Supported | Storage System |
| Server |
Technical Information
| Storage Capacity | 1 TB |
| Disk Format | 512n |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 639.6 g |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 26.1 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 147 mm |
| SKU | 1W10001 |
| Barcode # | 88698927885 |
| Brand | Western Digital |
| Shipping Weight | 0.6900kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: 5 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





