$135.63
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
GPON OLT SFP modules for UFiber OLT
Ubiquiti Networks offers UFiber GPON modules to increase the capacity of your UFiber OLT and connect your new customers quickly.
Up to 128 UF-Nano per OLT GPON Port

(UF-GP-B)
Supported Media: Single-Mode Fiber
Connector Type: (1) SC/UPC
BiDi: N/A
TX Wavelength: 1490 nm
RX Wavelength: 1310 nm
Tx power range: 1.5 to 5 dBm
Rx power range: -8 to -28 dBm
Downstream Data Rate: 2.5 Gbps
Upstream Data Rate: 1.25 Gbps
Cable Distance: 20 km
| SKU | UF-GP-B |
| Barcode # | 810010078896 |
| Brand | Ubiquiti |
| Shipping Weight | 0.0240kg |
| Shipping Width | 0.158m |
| Shipping Height | 0.039m |
| Shipping Length | 0.206m |
| Shipping Cubic | 0.001269000m3 |
Manufacturer Warranty : 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






