- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

ACER ED273P 27" 165Hz 1ms FHD FreeSync VA Curved Gaming Monitor - Size: 27" - Curvature: 1800R - Panel Type: VA - Resolution: Full HD (1920x1080) - Refresh Rate: 165Hz - Response Time: 1ms (VRB) - Brightness: 250cd/m2 - Contrast Ratio: 1000:1 - Colour Depth: 16.7M (8-Bit) - I/O: HDMI 1.4, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, Audio Out - Ergonomics: Tilt - Speakers: 2x 2W - VESA: 75x75mm - FreeSync Premium - UM.HE3SA.P01-RY0
(UM.HE3SA.P01-RY0)
Specifications
| 3D Support | |
| Accessories | HDMI x 1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Box Weight | |
| Brightness | 250 nits |
| Built-in Speaker | 2W x 2 |
| Colour | 16.7M |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Dimensions with stand | 61.1 x 44.6 x 19.6 cm |
| Input Connector | HDMI (1.4) x 2,DisplayPort (1.2) x 1,Audio Out |
| Panel Size | 27" |
| Panel Type | VA 1800R CURVED |
| Power Supply | Internal, 42 W (Power On) |
| Resolution | 1920x1080 |
| Response Time | 1ms(VRB) |
| Stands | Tilt (-5°~15°) |
| Viewing Angle | 178°(H),178°(V) |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Warranty | 3 Years Warranty |
| Weight | 3.9 kg |
| Refresh Rate | 144Hz |
| SKU | UM.HE3SA.P01-RY0 |
| Brand | ACER |
| Shipping Weight | 5.7000kg |
Manufacturer Warranty : 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





