Don't pay: $2,699.00
$2,272.20
SAVE $426.80 (16%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

Asus ExpertBook 14' FHD 400nits Intel i5-1135G7 16GB 512GB SSD WIN10 PRO Intel Iris Xe Graphics Fingerprint Backlit Military Grade 3YR WTY W10P
(B9400CEA-KC0431R)
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
Input Devices
| Keyboard Backlight | Yes |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time | 13 Hours |
Built-in Devices
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
Memory
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
Operating System
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Platform | Windows |
Storage
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
Network & Communication
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
Processor
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Generation | 11th Gen |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.05 kg |
| Height | 14.90 mm |
| Width | 320 mm |
| Depth | 203 mm |
| Product Color | Star Black |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Features | Cortana |
| Anti-glare Screen | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Energy Star | Yes |
General Information
| Product Type | Notebook |
| Manufacturer Part Number | B9400CEA-KC0431R |
| Manufacturer Website Address | http://www.asus.com/au |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Model | B9400CEA-KC0431R |
| Product Name | ExpertBook B9 B9400CEA-KC0431R Notebook |
| Product Line | ExpertBook B9 |
| Product Series | B9400 |
| Brand Name | Asus |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 35.6 cm (14") |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | Tru2Life |
| NanoEdge |
| SKU | B9400CEA-KC0431R |
| Barcode # | 4711081161714 |
| Brand | ASUS |
| Shipping Weight | 0.8800kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HP EliteBook 8 G1i 14" WUXGA Laptop Core Ultra 7-258V 32GB 512GB W11 PRO BQ4F2PT
$3,841.00 $4,563.90





