- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Belkin USB-C Multi-Port Video Adapter
(AVC003BTBK)
Physical Characteristics
| Length | 357 mm |
| Height | 14 mm |
| Width | 46 mm |
Technical Information
| Features | Plug and Play |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| HDMI Digital Audio/Video - Female | |
| DVI Digital Video - Female | |
| DisplayPort Digital Audio/Video - Female | |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Adapter Type | DisplayPort/DVI/HDMI/USB-C/VGA |
| Connector on First End Details | 1 x Type C USB Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video Female |
| 1 x HDMI Digital Audio/Video Female | |
| 1 x 15-pin HD-15 VGA Female | |
| 1 x DVI Video Female |
General Information
| Product Type | A/V Adapter |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com/au |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Name | USB-C Video Adapter |
| Brand Name | Belkin |
| SKU | AVC003BTBK |
| Barcode # | 745883799084 |
| Brand | BELKIN |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
MANUFACTURER WARRANTY
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





