- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely

- BenQ MOBIUZ EX2710S 27" 165Hz FHD 1ms FreeSync Premium IPS Gaming Monitor
- Panel Size: 27"
- Panel Type: IPS
- Resolution: FHD 1920x1080
- Aspect Ratio: 16:9
- Response Time: 1ms MPRT (2ms GtG)
- Brightness: 400nits
- Contrast Ratio: 1000:1
- Displayable Colours: 16.7 Million Colours
- Speakers: 2.5W x2
- I/O: DisplayPort 1.2, 2x HDMI 2.0
- Ergonomics: Tilt, Swivel, Height
- VESA: 100x100mm
- HDRi
(EX2710S)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Technical Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Features | sRGB |
| CustomColor Mode | |
| High Dynamic Range (HDR) | |
| ePaper Mode | |
| Game Mode | |
| Motion Blur Reduction Technology | |
| HDR10 | |
| Flicker-free | |
| Brightness Intelligence Plus Technology (B.I.+Tech) | |
| Black eQualizer | |
| Ergonomic Design | |
| Eye-Care | |
| On-screen Display (OSD) | |
| Anti-glare | |
| HDRi | |
| Advanced Motion Accelerator (AMA) | |
| FPS Mode | |
| M-book Mode | |
| Low Blue Light | |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Viewable Screen Size | 68.6 cm (27") |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Screen Size Class | 685.80 mm |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Tilt | |
| Height |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Audio
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Video
| Brightness | 400 cd/m² |
| Colour Supported | 16.7 Million Colours |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 12,000,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Color Gamut | 99% sRGB |
General Information
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | EX2710S |
| Manufacturer Website Address | http://www.benq.com.au |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
| Product Model | EX2710S |
| Product Name | MOBIUZ 1ms IPS 165Hz Gaming Monitor | EX2710S |
| Product Line | MOBIUZ |
| Product Series | EX |
| Brand Name | BenQ |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4 kg |
| Height | 382.2 mm |
| Width | 614.1 mm |
| Depth | 64.1 mm |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.20 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 539.60 mm |
| Width with Stand | 614.10 mm |
| Depth with Stand | 216.70 mm |
| SKU | EX2710S |
| Barcode # | 4718755086588 |
| Brand | BENQ |
| Shipping Weight | 8.7000kg |
Manufacturer Warranty: 3 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





